Az elmúlt 2 hónapban eltűntem melynek több oka is volt, viszont jelentem nem zajlott tétlenül ez az időszak sem. Természetesen képeztem magam, olvastam és fejlesztettem az önkontrollomat, fókuszálóképességemet is egyaránt.
Arra gondoltam, hogy én személy szerint sokszor vesztettem fókuszt azalatt az idő alatt, amíg kereskedni tanultam. Ez már akkor történt, amikor éles számlán kereskedtem és a vesztők miatt elkezdtem félni. Ekkor a félelem elcsábított olyan utakra és tevékenységekre, amelyek azt a célt voltak hivatott szolgálni, hogy megvédjenek a veszteségektől. Célom most az lenne ezzel a bejegyzéssel, hogy egy egyszerű analitikával bemutatom melyek azok a dolgok amelyeket szem előtt kell tartani amikor az ember kereskedik és melyek azok amelyek csak viszik a fókuszt és az energiát.
Volt egy etap az életemben amikor szűk 2 évre főállású vállalkozó lettem. Szépen pörgött is minden ahogyan annak kellett. Mellette több időm volt kereskedni tanulni, meg napon belül kereskedni is. Kicsit multitaskingos volt a dolog, mert az egyik monitoron ott volt a napi tennivaló, a másikon pedig kint volt az EU chartja és a facebook és a levelezés és a beeső telefonhívások. Azt vettem észre egy kis idő elteltével, hogy nem haladok semmivel. Tulajdonképpen az is lehet, hogy a feleségem világított rá erre, de a lényeg hogy mivel mindennel is foglalkozni akartam egy időben, a vége az lett, hogy szétestem fejben, a melók elúsztak a kereskedés pedig nem haladt.
Már tanulmányok is születtek arról, hogy a multitasking egy óriási zsákutca, mind a munkát végző, mind a munkáltató szemszögéből.
Bizonyára mindenki megtapasztalhatta már azt a saját bőrén, hogy amikor egyszerre több, egymástól független tevékenységet kellene párhuzamosan végezni, akkor annak a vége elúszás lesz. Emellé betársul a “sietnem kell” érzése is, hiszen minden fontos és sürgős is, nekiállsz szorongani, majd a nap végén amikor visszatekintesz, hogy mit is csináltál képtelen vagy értékelhető eredményeket felmutatni. Szépen kialakul a krónikus stressz és máris magas vérnyomásos, szívbeteg ember vagy! A receptúra garantálja az eredményeket.
Ha nagyon le akarom egyszerűsíteni a magyarázatát ennek, akkor az oka hogy nem tudunk egyszerre több tevékenységgel foglalkozni, egyszerűen csak abban rejlik, hogy egyetlen jelenünk van és persze van még mögötte sok tudományos okosság is. Nem célom mindent teljesen kibonatni, mert ennek a blognak az a célja, hogy a saját bőrömön megtapasztaltakat osztom meg a kíváncsi olvasókkal.
Amennyiben többet szeretnél megtudni a multitasking okozta göcsökről, akkor ezeken a linkeken nálamnál tapasztaltabbaktól tájékozódhatsz.
Sokkal produktívabb az ember ha fókuszáltan egy adott tevékenységnek szenteli minden figyelmét. Célravezetőbb az, ha a nap elején leírod egy papírra minden elvégzendő feladatodat, majd mindegyik mellé felírod, hogy kb mennyi idő szükséges hozzá. Ha kell állíts ébresztőket. Nem az a cél, hogy elsőre mindent jól saccolj, hanem hogy legyen egy napirended és egy rendszered, amelyet követhetsz napközben.
A párhuzamos munkavégzés helyett a sorosat választod, azaz ahelyett hogy belekapnál mindenbe és semmivel sem végeznél, helyette mindennek dedikálj saját időt és egymás után szépen sorban haladj egyikről a másikra, nem kapkodva. Az eredmény az lesz a nap végén, hogy lehet nem végeztél mindennel ami fel volt írva, de garantáltan sokkal több pontot pipálhatsz ki a nap eleji tennivalók listájáról.
Például amikor ezt a bejegyzést írom is csak a feleségemnek válaszolgatok, szóval bocsi ha véletlen a neki szánt üzenet egy része ebben a cikkben landol. 😃
Nagyjából mindegy az élet mely területét vizsgáljuk lássuk be, hogy mai rohanó világunkban baromi nehéz rátalálni az egyensúlyra.
Mind a kereskedés, mind a stratégia elsajátítása során nagyon fontos a folyamatos figyelem és fókuszálás.
Napon belüli kereskedőknek itt még nehezebb a feladata, mert míg egy swing kereskedő hetente vagy naponta egyszer hoz döntéseket, addig daytraderként percről perce változik a grafikon és az aktuális mozgásból kell megállapítani, hogy amit látsz az megfelel-e a stratégiádnak és kereskedni fogsz, vagy nem.
A social media “Reels” videóival és TitTkok bejegyzéseivel és Youtube Shorts-val egy helytelen berögződésre kondicionál minket, hogy másodpercenként új inger érjen minket, mindig új csemegével akarják jól lakatni az agyunkat.
Pl. a TikTokból csak úgy kilépni sem lehet. Egymás után duplán kell a kilépésre való szándékunkat érvényesíteni egy gesztus vezérelt telefonon, mivel az első kilépési kísérletünkre egy újabb szemét kerül a szemünk elé. Mikor ezt megtapasztaltam, nálam azonnal törlésre került az app. Olyan érzésem volt, mint amikor felmész egy oldalra, ahol ingyenesen tudsz sorozatokat nézni, majd folyamatosan ugrálnak fel az ablakok és hirdetések, míg a végén megunod és bezárod az egészet. Egy vírus az egész és a TikTok-ról is ezt gondolom. Amikor csak tehetem 20 perc 1 óra hosszúságú tartalmas videókat és beszélgetéseket hallgatok, mivel ennyi idő szükséges egy témával kapcsolatban, hogy értékelhető információt közöljenek a számomra.
Napon belüli kereskedőként ott van az a csapda, hogy van negyed óra szabadidőd, amíg beér az árfolyam az általad kereskedni kívánt zónába. Nyilván stratégiája válogatja, de benne van, hogy a telefonunkért nyúlunk vagy nyitunk a böngészőben egy új ablakot és amíg nem jelez az alert addig görgetjük a facebook-ot, vagy dolgozunk. Ezzel az a legnagyobb probléma, hogy elveszi a fókuszodat, agyi kapacitást és energiát von el. Amikor pedig csippan az értesítő és gyorsan, megfontoltan kellene cselekedni, már nem tudsz. Nagyjából azt érzed ilyenkor, hogy hol is vagyok? Mit is kellene tennem? Mit is elemeztem 15 perce 30 perce? Hatványozott ha több páron vagy tőzsdei terméken kereskedsz.
Swing kereskedőként már egy kicsit más távlatok vannak, mivel lassabban történnek a dolgok a grafikonokon. Ettől függetlenül ne becsüljük alá a swing kereskedés nehézségeit sem. Attól, hogy az ember hosszútávon kereskedik ugyanúgy érik káros hatások a mindennapokban. Vegyük azt, hogy fókusz tekintetében káros életmódot folytat a trader. Görgeti a socialt, siet mindenhová, képtelen koncentrálni. Ez majd mind azt fogja eredményezni, hogy amikor naponta vagy hetente egyszer leül meghozni a döntéseit, ugyanazokkal a nehézségekkel fogja magát szemben találni, mint egy daytrader. Általánosságban elmondható minden kereskedési stílusról az, hogy azzal támogatod a legjobban a kereskedővé válásodat, amennyiben jó és pozitív szokásokat alakítasz ki a mindennapjaid során. A pozitív szokások előre lendíthetnek téged az élet számos területén, nem csak kereskedésben. Erről a témáról az egyik legjobb könyv melyet olvastam a “James Clear által írt Atomi szokások” volt. Ezt megveheted az alábbi képre kattintva.
vagy megveheted és meghallgathatod az alábbi linken keresztül.
Elolvastam ezt a cikket és nagyon komolyan melósnak tűnik az, amit el kellene végezz ahhoz, hogy fókuszált tudj lenni kereskedés során, ezért úgy döntöttem hogy leírom én miket csinálok és hogyan vezetem magam.
Javaslom, hogy időről időre olvasd el újra a bejegyzéseimet, mert minden egyes tudati és életfázisodban mást fogsz kiolvasni és mást fogsz belőle elvinni.
Szeretnél értesülni a legfrissebb bejegyzésekről-legújabb tanfolyamokról?
Pár kattintással add meg a neved és e-mail címed és mi heti rendszerességgel küldjük neked a legújabb bejegyzéseket, amivel előre mozdíthatod a kereskedési karrieredet.
Minden Jog Fenntartva.